in­slach­ten op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɪnˌslaxtn̩/
Verb
Sülven: in·slach·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
inslachten
PPP:
inslacht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik slacht in
du slachtst in
he/se/dat slacht in
wi slacht in
ji slacht in
se slacht in
Vergangen Tiet:
ik slacht in
du slachtst in
he/se/dat slacht in
wi slachten in
ji slachten in
se slachten in
Perfekt:
ik heff inslacht
du hest inslacht
he/se/dat hett inslacht
wi hebbt inslacht
ji hebbt inslacht
se hebbt inslacht
Kunjunktiv:
ik slacht in
du slachtst in
he/se/dat slacht in
wi slachten in
ji slachten in
se slachten in
Imperativ:
slacht in!
slacht in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + slachten