schülpern op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈʃʏlpɐn/
Verb
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schülpern
PPP:
schülpert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schülper
du schülperst
he/se/dat schülpert
wi schülpert
ji schülpert
se schülpert
Vergangen Tiet:
ik schülper
du schülperst
he/se/dat schülper
wi schülperen
ji schülperen
se schülperen
Perfekt:
ik heff schülpert
du hest schülpert
he/se/dat hett schülpert
wi hebbt schülpert
ji hebbt schülpert
se hebbt schülpert
Kunjunktiv:
ik schülper
du schülperst
he/se/dat schülper
wi schülperen
ji schülperen
se schülperen
Imperativ:
schülper!
schülpert!

Etymologie:

Woort afleidt von: schülpen