ö­ver­was­sen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈøː·vɐˌvasn̩/
Verb
Sülven: ö·ver·was·sen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
överwassen
PPP:
överwussen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik överwass
du överwasst
he/se/dat överwasst
wi överwasst
ji överwasst
se överwasst
Vergangen Tiet:
ik överwüss
du överwüsst
he/se/dat överwüss
wi överwüssen
ji överwüssen
se överwüssen
Perfekt:
ik heff överwussen
du hest överwussen
he/se/dat hett överwussen
wi hebbt överwussen
ji hebbt överwussen
se hebbt överwussen
Kunjunktiv:
ik överwüss
du överwüsst
he/se/dat överwüss
wi överwüssen
ji överwüssen
se överwüssen
Imperativ:
överwass!
överwasst!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: över + wassen