weg­ma­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɛçˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: weg·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Maak den Dreck weg!

Verbformen:

Infinitiv:
weg­ma­ken
PPP:
weg­maakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak weg
du maakst weg
he/se/dat maakt weg
wi maakt weg
ji maakt weg
se maakt weg
Vergangen Tiet:
ik möök weg
du möökst weg
he/se/dat möök weg
wi mö­ken weg
ji mö­ken weg
se mö­ken weg
Perfekt:
ik heff weg­maakt
du hest weg­maakt
he/se/dat hett weg­maakt
wi hebbt weg­maakt
ji hebbt weg­maakt
se hebbt weg­maakt
Kunjunktiv:
ik möök weg
du möökst weg
he/se/dat möök weg
wi mö­ken weg
ji mö­ken weg
se mö­ken weg
Imperativ:
maak weg!
maakt weg!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: weg + maken