wed­der­krie­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈvɛ·dɐˌkɾiːɡn̩/
Verb
Sülven: wed·der·krie·gen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wedderkriegen
PPP:
wedderkregen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik krieg wedder
du kriggst wedder
he/se/dat kriggt wedder
wi kriegt wedder
ji kriegt wedder
se kriegt wedder
Vergangen Tiet:
ik kreeg wedder
du kreegst wedder
he/se/dat kreeg wedder
wi kregen wedder
ji kregen wedder
se kregen wedder
Perfekt:
ik heff wedderkregen
du hest wedderkregen
he/se/dat hett wedderkregen
wi hebbt wedderkregen
ji hebbt wedderkregen
se hebbt wedderkregen
Kunjunktiv:
ik kreeg wedder
du kreegst wedder
he/se/dat kreeg wedder
wi kregen wedder
ji kregen wedder
se kregen wedder
Imperativ:
krieg wedder!
kriegt wedder!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: wedder + kriegen