lö­pern op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈlœɪ̯·pɐn/
Verb
Sülven: lö·pern
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lö­pern
PPP:
lö­pert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lö­per
du lö­perst
he/se/dat lö­pert
wi lö­pert
ji lö­pert
se lö­pert
Vergangen Tiet:
ik lö­per
du lö­perst
he/se/dat lö­per
wi lö­pern
ji lö­pern
se lö­pern
Perfekt:
ik heff lö­pert
du hest lö­pert
he/se/dat hett lö­pert
wi hebbt lö­pert
ji hebbt lö­pert
se hebbt lö­pert
Kunjunktiv:
ik lö­per
du lö­perst
he/se/dat lö­per
wi lö­pern
ji lö­pern
se lö­pern
Imperativ:
lö­per!
lö­pert!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: Löper + Löper