afschel­vern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈafˌʃɛl·vɐn/
Verb
Sülven: af·schel·vern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
in Schuppen aflösen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
afschel­vern
PPP:
afschel­vert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schel­ver af
du schel­verst af
he/se/dat schel­vert af
wi schel­vert af
ji schel­vert af
se schel­vert af
Vergangen Tiet:
ik schel­ver af
du schel­verst af
he/se/dat schel­ver af
wi schel­vern af
ji schel­vern af
se schel­vern af
Perfekt:
ik heff afschel­vert
du hest afschel­vert
he/se/dat hett afschel­vert
wi hebbt afschel­vert
ji hebbt afschel­vert
se hebbt afschel­vert
Kunjunktiv:
ik schel­ver af
du schel­verst af
he/se/dat schel­ver af
wi schel­vern af
ji schel­vern af
se schel­vern af
Imperativ:
schel­ver af!
schel­vert af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af- + schelvern