nae­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈnɔːˌɛːtn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: na·e·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Nadisch eten
engelsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] Wöölt wi noch wat naeten? Wi hebbt noch Pudding.

Verbformen:

Infinitiv:
nae­ten
PPP:
nae­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik eet na
du itt­st na
he/se/dat itt na
wi eet na
ji eet na
se eet na
Vergangen Tiet:
ik eet na
du eetst na
he/se/dat eet na
wi e­ten na
ji e­ten na
se e­ten na
Perfekt:
ik heff nae­ten
du hest nae­ten
he/se/dat hett nae­ten
wi hebbt nae­ten
ji hebbt nae­ten
se hebbt nae­ten
Kunjunktiv:
ik eet na
du eetst na
he/se/dat eet na
wi e­ten na
ji e­ten na
se e­ten na
Imperativ:
eet na!
eet na!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: na + eten