glatt­ma­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡlatˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: glatt·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
glatt­ma­ken
PPP:
glatt­maakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak glatt
du maakst glatt
he/se/dat maakt glatt
wi maakt glatt
ji maakt glatt
se maakt glatt
Vergangen Tiet:
ik möök glatt
du möökst glatt
he/se/dat möök glatt
wi mö­ken glatt
ji mö­ken glatt
se mö­ken glatt
Perfekt:
ik heff glatt­maakt
du hest glatt­maakt
he/se/dat hett glatt­maakt
wi hebbt glatt­maakt
ji hebbt glatt­maakt
se hebbt glatt­maakt
Kunjunktiv:
ik möök glatt
du möökst glatt
he/se/dat möök glatt
wi mö­ken glatt
ji mö­ken glatt
se mö­ken glatt
Imperativ:
maak glatt!
maakt glatt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: glatt + maken