dö­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdøːy̯zn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: dö·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
dösen

Verbformen:

Infinitiv:
dö­sen
PPP:
dööst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik döös
du dööst
he/se/dat dööst
wi dööst
ji dööst
se dööst
Vergangen Tiet:
ik döös
du dööst
he/se/dat döös
wi dö­sen
ji dö­sen
se dö­sen
Perfekt:
ik heff dööst
du hest dööst
he/se/dat hett dööst
wi hebbt dööst
ji hebbt dööst
se hebbt dööst
Kunjunktiv:
ik döös
du dööst
he/se/dat döös
wi dö­sen
ji dö­sen
se dö­sen
Imperativ:
döös!
dööst!