utwie­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈuːtˌviːzn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: ut·wie·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Utwies vörwiesen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
utwie­sen
PPP:
utwiest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wies ut
du wiesst ut
he/se/dat wiest ut
wi wiest ut
ji wiest ut
se wiest ut
Vergangen Tiet:
ik wies ut
du wiesst ut
he/se/dat wies ut
wi wie­sen ut
ji wie­sen ut
se wie­sen ut
Perfekt:
ik heff utwiest
du hest utwiest
he/se/dat hett utwiest
wi hebbt utwiest
ji hebbt utwiest
se hebbt utwiest
Kunjunktiv:
ik wies ut
du wiesst ut
he/se/dat wies ut
wi wie­sen ut
ji wie­sen ut
se wie­sen ut
Imperativ:
wies ut!
wiest ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + wiesen