wie­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈviːzn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: wie·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
op wat düden
engelsch:
düütsch:
=
weisen
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
wat vörföhren
engelsch:
düütsch:
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düüdlich warrn
düütsch:
Bispelen:
[1] Dat schall sik woll eerst noch wiesen, dat ik recht heff!

Verbformen:

Infinitiv:
wie­sen
PPP:
wiest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wies
du wiesst
he/se/dat wiest
wi wiest
ji wiest
se wiest
Vergangen Tiet:
ik wies
du wiesst
he/se/dat wies
wi wie­sen
ji wie­sen
se wie­sen
Perfekt:
ik heff wiest
du hest wiest
he/se/dat hett wiest
wi hebbt wiest
ji hebbt wiest
se hebbt wiest
Kunjunktiv:
ik wies
du wiesst
he/se/dat wies
wi wie­sen
ji wie­sen
se wie­sen
Imperativ:
wies!
wiest!
Infinitiv:
wie­sen
PPP:
we­sen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wies
du wis­sst
he/se/dat wis­st
wi wiest
ji wiest
se wiest
Vergangen Tiet:
ik wees
du weesst
he/se/dat wees
wi we­sen
ji we­sen
se we­sen
Perfekt:
ik heff we­sen
du hest we­sen
he/se/dat hett we­sen
wi hebbt we­sen
ji hebbt we­sen
se hebbt we­sen
Kunjunktiv:
ik wees
du weesst
he/se/dat wees
wi we­sen
ji we­sen
se we­sen
Imperativ:
wies!
wiest!