luus­tern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈluːs·tɐn/
Verb
Sülven: luus·tern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
horken
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
beobachten
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
luus­tern
PPP:
luus­tert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik luus­ter
du luus­terst
he/se/dat luus­tert
wi luus­tert
ji luus­tert
se luus­tert
Vergangen Tiet:
ik luus­ter
du luus­terst
he/se/dat luus­ter
wi luus­tern
ji luus­tern
se luus­tern
Perfekt:
ik heff luus­tert
du hest luus­tert
he/se/dat hett luus­tert
wi hebbt luus­tert
ji hebbt luus­tert
se hebbt luus­tert
Kunjunktiv:
ik luus­ter
du luus­terst
he/se/dat luus­ter
wi luus­tern
ji luus­tern
se luus­tern
Imperativ:
luus­ter!
luus­tert!