blö­hen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈbløːy̯·ən/
Verb
Sülven: blö·hen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Blöden hebben
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
blö­hen
PPP:
blöht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik blöh­
du blöhst
he/se/dat blöht
wi blöht
ji blöht
se blöht
Vergangen Tiet:
ik blöh­
du blöhst
he/se/dat blöh­
wi blö­hen
ji blö­hen
se blö­hen
Perfekt:
ik heff blöht
du hest blöht
he/se/dat hett blöht
wi hebbt blöht
ji hebbt blöht
se hebbt blöht
Kunjunktiv:
ik blöh­
du blöhst
he/se/dat blöh­
wi blö­hen
ji blö­hen
se blö­hen
Imperativ:
blöh­!
blöht!