duu­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈduːʃn̩/
Verb
Sülven: duu·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik ünner de Duusch waschen
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
duu­schen
PPP:
duuscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik duusch
du duuschst
he/se/dat duuscht
wi duuscht
ji duuscht
se duuscht
Vergangen Tiet:
ik duusch
du duuschst
he/se/dat duusch
wi duu­schen
ji duu­schen
se duu­schen
Perfekt:
ik heff duuscht
du hest duuscht
he/se/dat hett duuscht
wi hebbt duuscht
ji hebbt duuscht
se hebbt duuscht
Kunjunktiv:
ik duusch
du duuschst
he/se/dat duusch
wi duu­schen
ji duu­schen
se duu­schen
Imperativ:
duusch!
duuscht!