kreihn op Plattdüütsch

[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] De Hahn kreiht op 'n Mest.

Verbformen:

Infinitiv:
kreihn
PPP:
kreiht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kreih
du kreihst
he/se/dat kreiht
wi kreiht
ji kreiht
se kreiht
Vergangen Tiet:
ik kreih
du kreihst
he/se/dat kreih
wi kreihen
ji kreihen
se kreihen
Perfekt:
ik heff kreiht
du hest kreiht
he/se/dat hett kreiht
wi hebbt kreiht
ji hebbt kreiht
se hebbt kreiht
Kunjunktiv:
ik kreih
du kreihst
he/se/dat kreih
wi kreihen
ji kreihen
se kreihen
Imperativ:
kreih!
kreiht!