verwas­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈvasn̩/
Verb
Sülven: ver·was·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
rutwassen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verwas­sen
PPP:
verwus­sen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verwass
du verwass­st
he/se/dat verwass­t
wi verwass­t
ji verwass­t
se verwass­t
Vergangen Tiet:
ik verwüss
du verwüss­st
he/se/dat verwüss
wi verwüs­sen
ji verwüs­sen
se verwüs­sen
Perfekt:
ik bün verwus­sen
du büst verwus­sen
he/se/dat is verwus­sen
wi sünd verwus­sen
ji sünd verwus­sen
se sünd verwus­sen
Kunjunktiv:
ik verwüss
du verwüss­st
he/se/dat verwüss
wi verwüs­sen
ji verwüs­sen
se verwüs­sen
Imperativ:
verwass!
verwass­t!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + wassen