le­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈlɛɪ̯ɡn̩/
Verb
Sülven: le·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nich de Wohrheit seggen
engelsch:
=
lie
düütsch:
=
lügen

Verbformen:

Infinitiv:
le­gen
PPP:
la­gen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik leeg
du lügg­st
he/se/dat lügg­t
wi leegt
ji leegt
se leegt
Vergangen Tiet:
ik löög
du löögst
he/se/dat löög
wi lö­gen
ji lö­gen
se lö­gen
Perfekt:
ik heff la­gen
du hest la­gen
he/se/dat hett la­gen
wi hebbt la­gen
ji hebbt la­gen
se hebbt la­gen
Kunjunktiv:
ik löög
du löögst
he/se/dat löög
wi lö­gen
ji lö­gen
se lö­gen
Imperativ:
leeg!
leegt!