gnir­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡnɪ͡ɐʃn̩/
Verb
Sülven: gnir·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en mahlend Gerüüsch afgeven
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gnir­schen
PPP:
gnirscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gnirsch
du gnirschst
he/se/dat gnirscht
wi gnirscht
ji gnirscht
se gnirscht
Vergangen Tiet:
ik gnirsch
du gnirschst
he/se/dat gnirsch
wi gnir­schen
ji gnir­schen
se gnir­schen
Perfekt:
ik heff gnirscht
du hest gnirscht
he/se/dat hett gnirscht
wi hebbt gnirscht
ji hebbt gnirscht
se hebbt gnirscht
Kunjunktiv:
ik gnirsch
du gnirschst
he/se/dat gnirsch
wi gnir­schen
ji gnir­schen
se gnir­schen
Imperativ:
gnirsch!
gnirscht!