stu­de­ren op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈstuː·dɛː·ɾən/
Verb
Sülven: stu·de·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik heff Juristeree studeert.

Verbformen:

Infinitiv:
studeren
PPP:
studeert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik studeer
du studeerst
he/se/dat studeert
wi studeert
ji studeert
se studeert
Vergangen Tiet:
ik studeer
du studeerst
he/se/dat studeer
wi studeren
ji studeren
se studeren
Perfekt:
ik heff studeert
du hest studeert
he/se/dat hett studeert
wi hebbt studeert
ji hebbt studeert
se hebbt studeert
Kunjunktiv:
ik studeer
du studeerst
he/se/dat studeer
wi studeren
ji studeren
se studeren
Imperativ:
studeer!
studeert!

Etymologie:

Woort afleidt von: -eer