ut­stu­de­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈuːtˌstuː·dɛː·ɾən/
Verb
Sülven: ut·stu·de·ren
[1]
Opbowoortschatt
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ut­stu­de­ren
PPP:
ut­stu­deert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik stu­deer ut
du stu­deerst ut
he/se/dat stu­deert ut
wi stu­deert ut
ji stu­deert ut
se stu­deert ut
Vergangen Tiet:
ik stu­deer ut
du stu­deerst ut
he/se/dat stu­deer ut
wi stu­de­ren ut
ji stu­de­ren ut
se stu­de­ren ut
Perfekt:
ik heff ut­stu­deert
du hest ut­stu­deert
he/se/dat hett ut­stu­deert
wi hebbt ut­stu­deert
ji hebbt ut­stu­deert
se hebbt ut­stu­deert
Kunjunktiv:
ik stu­deer ut
du stu­deerst ut
he/se/dat stu­deer ut
wi stu­de­ren ut
ji stu­de­ren ut
se stu­de­ren ut
Imperativ:
stu­deer ut!
stu­deert ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + studeren