ver­dre­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /fəɾˈdɾɛːɡn̩/
Verb
Sülven: ver·dre·gen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verdregen
PPP:
verdragen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verdreeg
du verdriggst
he/se/dat verdriggt
wi verdreegt
ji verdreegt
se verdreegt
Vergangen Tiet:
ik verdröög
du verdröögst
he/se/dat verdröög
wi verdrögen
ji verdrögen
se verdrögen
Perfekt:
ik heff verdragen
du hest verdragen
he/se/dat hett verdragen
wi hebbt verdragen
ji hebbt verdragen
se hebbt verdragen
Kunjunktiv:
ik verdröög
du verdröögst
he/se/dat verdröög
wi verdrögen
ji verdrögen
se verdrögen
Imperativ:
verdreeg!
verdreegt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + dregen