smuus­ter­grie­nen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈsmuːs·tɐˌɡɾiːn̩/
Verb
Sülven: smuus·ter·grie·nen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
smuustergrienen
PPP:
smuustergrient
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik smuustergrien
du smuustergrienst
he/se/dat smuustergrient
wi smuustergrient
ji smuustergrient
se smuustergrient
Vergangen Tiet:
ik smuustergrien
du smuustergrienst
he/se/dat smuustergrien
wi smuustergrienen
ji smuustergrienen
se smuustergrienen
Perfekt:
ik heff smuustergrient
du hest smuustergrient
he/se/dat hett smuustergrient
wi hebbt smuustergrient
ji hebbt smuustergrient
se hebbt smuustergrient
Kunjunktiv:
ik smuustergrien
du smuustergrienst
he/se/dat smuustergrien
wi smuustergrienen
ji smuustergrienen
se smuustergrienen
Imperativ:
smuustergrien!
smuustergrient!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: smuustern + grienen