smuus­tern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈsmuːs·tɐn/
Verb
Sülven: smuus·tern
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
smuus­tern
PPP:
smuus­tert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik smuus­ter
du smuus­terst
he/se/dat smuus­tert
wi smuus­tert
ji smuus­tert
se smuus­tert
Vergangen Tiet:
ik smuus­ter
du smuus­terst
he/se/dat smuus­ter
wi smuus­tern
ji smuus­tern
se smuus­tern
Perfekt:
ik heff smuus­tert
du hest smuus­tert
he/se/dat hett smuus­tert
wi hebbt smuus­tert
ji hebbt smuus­tert
se hebbt smuus­tert
Kunjunktiv:
ik smuus­ter
du smuus­terst
he/se/dat smuus­ter
wi smuus­tern
ji smuus­tern
se smuus­tern
Imperativ:
smuus­ter!
smuus­tert!