ö­ver­slu­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈøː·vɐˌsluːkn̩/
Verb
Sülven: ö·ver·slu·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dalsluken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ö­ver­slu­ken
PPP:
ö­ver­sluukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ö­ver­sluuk
du ö­ver­sluukst
he/se/dat ö­ver­sluukt
wi ö­ver­sluukt
ji ö­ver­sluukt
se ö­ver­sluukt
Vergangen Tiet:
ik ö­ver­sluuk
du ö­ver­sluukst
he/se/dat ö­ver­sluuk
wi ö­ver­slu­ken
ji ö­ver­slu­ken
se ö­ver­slu­ken
Perfekt:
ik heff ö­ver­sluukt
du hest ö­ver­sluukt
he/se/dat hett ö­ver­sluukt
wi hebbt ö­ver­sluukt
ji hebbt ö­ver­sluukt
se hebbt ö­ver­sluukt
Kunjunktiv:
ik ö­ver­sluuk
du ö­ver­sluukst
he/se/dat ö­ver­sluuk
wi ö­ver­slu­ken
ji ö­ver­slu­ken
se ö­ver­slu­ken
Imperativ:
ö­ver­sluuk!
ö­ver­sluukt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: över + sluken