slu­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈsluːkn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: slu·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
slu­ken
PPP:
sluukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sluuk
du sluukst
he/se/dat sluukt
wi sluukt
ji sluukt
se sluukt
Vergangen Tiet:
ik sluuk
du sluukst
he/se/dat sluuk
wi slu­ken
ji slu­ken
se slu­ken
Perfekt:
ik heff sluukt
du hest sluukt
he/se/dat hett sluukt
wi hebbt sluukt
ji hebbt sluukt
se hebbt sluukt
Kunjunktiv:
ik sluuk
du sluukst
he/se/dat sluuk
wi slu­ken
ji slu­ken
se slu­ken
Imperativ:
sluuk!
sluukt!