wün­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvʏnʃn̩/
Verb
Sülven: wün·schen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik wünsch mi to Wiehnachten en Popp!
Ik wünsch di allens Gode!

Verbformen:

Infinitiv:
wün­schen
PPP:
wün­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wün­sch
du wün­schst
he/se/dat wün­scht
wi wün­scht
ji wün­scht
se wün­scht
Vergangen Tiet:
ik wün­sch
du wün­schst
he/se/dat wün­sch
wi wün­schen
ji wün­schen
se wün­schen
Perfekt:
ik heff wün­scht
du hest wün­scht
he/se/dat hett wün­scht
wi hebbt wün­scht
ji hebbt wün­scht
se hebbt wün­scht
Kunjunktiv:
ik wün­sch
du wün­schst
he/se/dat wün­sch
wi wün­schen
ji wün­schen
se wün­schen
Imperativ:
wün­sch!
wün­scht!

Etymologie:

Woort afleidt von: Wunsch