wip­pen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɪpm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: wip·pen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
=
wippen

Verbformen:

Infinitiv:
wip­pen
PPP:
wipp­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wipp
du wipp­st
he/se/dat wipp­t
wi wipp­t
ji wipp­t
se wipp­t
Vergangen Tiet:
ik wipp
du wipp­st
he/se/dat wipp
wi wip­pen
ji wip­pen
se wip­pen
Perfekt:
ik heff wipp­t
du hest wipp­t
he/se/dat hett wipp­t
wi hebbt wipp­t
ji hebbt wipp­t
se hebbt wipp­t
Kunjunktiv:
ik wipp
du wipp­st
he/se/dat wipp
wi wip­pen
ji wip­pen
se wip­pen
Imperativ:
wipp!
wipp­t!