quut­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkvʊtʃn̩/
Verb
Sülven: quut·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Gerüüsch maken, as wenn een in wat Natts rinpett

Verbformen:

Infinitiv:
quut­schen
PPP:
quutscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik quutsch
du quutschst
he/se/dat quutscht
wi quutscht
ji quutscht
se quutscht
Vergangen Tiet:
ik quutsch
du quutschst
he/se/dat quutsch
wi quut­schen
ji quut­schen
se quut­schen
Perfekt:
ik heff quutscht
du hest quutscht
he/se/dat hett quutscht
wi hebbt quutscht
ji hebbt quutscht
se hebbt quutscht
Kunjunktiv:
ik quutsch
du quutschst
he/se/dat quutsch
wi quut­schen
ji quut­schen
se quut­schen
Imperativ:
quutsch!
quutscht!