ge­lin­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ɡɛˈlɪnɡn̩/
Verb
Sülven: ge·lin·gen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gelingen
PPP:
gelungen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geling
du gelingst
he/se/dat gelingt
wi gelingt
ji gelingt
se gelingt
Vergangen Tiet:
ik gelüng
du gelüngst
he/se/dat gelüng
wi gelüngen
ji gelüngen
se gelüngen
Perfekt:
ik bün gelungen
du büst gelungen
he/se/dat is gelungen
wi sünd gelungen
ji sünd gelungen
se sünd gelungen
Kunjunktiv:
ik gelüng
du gelüngst
he/se/dat gelüng
wi gelüngen
ji gelüngen
se gelüngen
Imperativ:
geling!
gelingt!

Etymologie:

Woort afleidt von: ge-