schö­len op Plattdüütsch

Identische Wöör ››› schölen ❔︎
Utspraak op Platt: /ˈʃøːy̯ln̩/
Verb
Sülven: schö·len
[1]
Randwoortschatt
[2]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schölen
PPP:
schöölt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schööl
du schöölst
he/se/dat schöölt
wi schöölt
ji schöölt
se schöölt
Vergangen Tiet:
ik schööl
du schöölst
he/se/dat schööl
wi schölen
ji schölen
se schölen
Perfekt:
ik heff schöölt
du hest schöölt
he/se/dat hett schöölt
wi hebbt schöölt
ji hebbt schöölt
se hebbt schöölt
Kunjunktiv:
ik schööl
du schöölst
he/se/dat schööl
wi schölen
ji schölen
se schölen
Imperativ:
schööl!
schöölt!

Etymologie:

Woort afleidt von: school