ut­kun­kel­lu­ren op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈuːtˌkʊn·kəl·luː·ɾən/
Verb
Sülven: ut·kun·kel·lu·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
utkunkelluren
PPP:
utkunkelluurt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kunkelluur ut
du kunkelluurst ut
he/se/dat kunkelluurt ut
wi kunkelluurt ut
ji kunkelluurt ut
se kunkelluurt ut
Vergangen Tiet:
ik kunkelluur ut
du kunkelluurst ut
he/se/dat kunkelluur ut
wi kunkelluren ut
ji kunkelluren ut
se kunkelluren ut
Perfekt:
ik heff utkunkelluurt
du hest utkunkelluurt
he/se/dat hett utkunkelluurt
wi hebbt utkunkelluurt
ji hebbt utkunkelluurt
se hebbt utkunkelluurt
Kunjunktiv:
ik kunkelluur ut
du kunkelluurst ut
he/se/dat kunkelluur ut
wi kunkelluren ut
ji kunkelluren ut
se kunkelluren ut
Imperativ:
kunkelluur ut!
kunkelluurt ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + kunkelluren