kun­kel­lu­ren op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈkʊn·kəlˌluː·ɾən/
Verb
Sülven: kun·kel·lu·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
kunkelluren
PPP:
kunkelluurt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kunkelluur
du kunkelluurst
he/se/dat kunkelluurt
wi kunkelluurt
ji kunkelluurt
se kunkelluurt
Vergangen Tiet:
ik kunkelluur
du kunkelluurst
he/se/dat kunkelluur
wi kunkelluren
ji kunkelluren
se kunkelluren
Perfekt:
ik heff kunkelluurt
du hest kunkelluurt
he/se/dat hett kunkelluurt
wi hebbt kunkelluurt
ji hebbt kunkelluurt
se hebbt kunkelluurt
Kunjunktiv:
ik kunkelluur
du kunkelluurst
he/se/dat kunkelluur
wi kunkelluren
ji kunkelluren
se kunkelluren
Imperativ:
kunkelluur!
kunkelluurt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: kunkeln + luren