loos­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈlɔu̯sˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: loos·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
Beispiele:
Wöölt wi nu loosgahn?
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
Beispiele:
Kann dat nu loosgahn?

Verbformen:

Infinitiv:
loosgahn
Partizip Perfekt:
loosgahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah loos
du geihst loos
he/se/dat geiht loos
wi gaht loos
ji gaht loos
se gaht loos
Imperfekt:
ik güng loos
du güngst loos
he/se/dat güng loos
wi güngen loos
ji güngen loos
se güngen loos
Perfekt:
ik bün loosgahn
du büst loosgahn
he/se/dat is loosgahn
wi sünd loosgahn
ji sünd loosgahn
se sünd loosgahn
Konjunktiv:
ik güng loos
du güngst loos
he/se/dat güng loos
wi güngen loos
ji güngen loos
se güngen loos
Imperativ:
gah loos!
gaht loos!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: loos + gahn