Tittge­ven auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈtɪtˌɡɛːm̩/
Verb
Silbentrennung: Titt·ge·ven
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
en Kind ut de Borst to drinken geven
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
tittge­ven
Partizip Perfekt:
tittge­ven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik geef titt
du gif­fst titt
he/se/dat gif­ft titt
wi geeft titt
ji geeft titt
se geeft titt
Imperfekt:
ik gaff titt
du gaf­fst titt
he/se/dat gaff titt
wi gaf­fen titt
ji gaf­fen titt
se gaf­fen titt
Perfekt:
ik heff tittge­ven
du hest tittge­ven
he/se/dat hett tittge­ven
wi hebbt tittge­ven
ji hebbt tittge­ven
se hebbt tittge­ven
Konjunktiv:
ik gaff titt
du gaf­fst titt
he/se/dat gaff titt
wi gaf­fen titt
ji gaf­fen titt
se gaf­fen titt
Imperativ:
giff titt!
gif­ft titt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: Titt + geven