gewin­nen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈɡɛˌvɪn̩/
Verb
Silbentrennung: ge·win·nen
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
siegen
englisch:
=
win
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gewin­nen
Partizip Perfekt:
gewun­nen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gewinn
du gewinn­st
he/se/dat gewinn­t
wi gewinn­t
ji gewinn­t
se gewinn­t
Imperfekt:
ik gewünn
du gewünn­st
he/se/dat gewünn
wi gewün­nen
ji gewün­nen
se gewün­nen
Perfekt:
ik heff gewun­nen
du hest gewun­nen
he/se/dat hett gewun­nen
wi hebbt gewun­nen
ji hebbt gewun­nen
se hebbt gewun­nen
Konjunktiv:
ik gewünn
du gewünn­st
he/se/dat gewünn
wi gewün­nen
ji gewün­nen
se gewün­nen
Imperativ:
gewinn!
gewinn­t!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ge- + winnen