ge­win­nen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ɡɛˈvɪn̩/
Verb
Sülven: ge·win·nen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
win
Bispelen:
De Beste schall dat Speel gewinnen!
Gegenwöör:
verleren

Verbformen:

Infinitiv:
gewinnen
PPP:
gewunnen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gewinn
du gewinnst
he/se/dat gewinnt
wi gewinnt
ji gewinnt
se gewinnt
Vergangen Tiet:
ik gewünn
du gewünnst
he/se/dat gewünn
wi gewünnen
ji gewünnen
se gewünnen
Perfekt:
ik heff gewunnen
du hest gewunnen
he/se/dat hett gewunnen
wi hebbt gewunnen
ji hebbt gewunnen
se hebbt gewunnen
Kunjunktiv:
ik gewünn
du gewünnst
he/se/dat gewünn
wi gewünnen
ji gewünnen
se gewünnen
Imperativ:
gewinn!
gewinnt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ge- + winnen