ver­le­ren auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /fəɾˈlɛɪ̯·ɾən/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: ver·le·ren
[1]
Aufbauwortschatz
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Ik heff mienen Slötel verloren.
Gegenwörter:
finnen
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Ik heff den Wettloop verloren.
Gegenwörter:
winnen

Verbformen:

Infinitiv:
verleren
Partizip Perfekt:
verloren
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik verleer
du verleerst
he/se/dat verleert
wi verleert
ji verleert
se verleert
Imperfekt:
ik verleer
du verleerst
he/se/dat verleer
wi verleren
ji verleren
se verleren
Perfekt:
ik heff verloren
du hest verloren
he/se/dat hett verloren
wi hebbt verloren
ji hebbt verloren
se hebbt verloren
Konjunktiv:
ik verleer
du verleerst
he/se/dat verleer
wi verleren
ji verleren
se verleren
Imperativ:
verleer!
verleert!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: ver-