weg­tehn auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈvɛçˌtɛɪ̯n/
Verb
Silbentrennung: weg·tehn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
wegtehn
Partizip Perfekt:
wegtagen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik teh weg
du tühst weg
he/se/dat tüht weg
wi teht weg
ji teht weg
se teht weg
Imperfekt:
ik töög weg
du töögst weg
he/se/dat töög weg
wi tögen weg
ji tögen weg
se tögen weg
Perfekt:
ik heff wegtagen
du hest wegtagen
he/se/dat hett wegtagen
wi hebbt wegtagen
ji hebbt wegtagen
se hebbt wegtagen
Konjunktiv:
ik töög weg
du töögst weg
he/se/dat töög weg
wi tögen weg
ji tögen weg
se tögen weg
Imperativ:
teh weg!
teht weg!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: weg + tehn