ver­schüdd­t­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache: /fəɾˈʃʏdtˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: ver·schüddt·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
verlorengahn
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
[3]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
insperrt warrn
deutsch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
ver­schüdd­t­gahn
Partizip Perfekt:
ver­schüdd­t­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah verschüddt
du geihst verschüddt
he/se/dat geiht verschüddt
wi gaht verschüddt
ji gaht verschüddt
se gaht verschüddt
Imperfekt:
ik güng verschüddt
du güngst verschüddt
he/se/dat güng verschüddt
wi güng­en verschüddt
ji güng­en verschüddt
se güng­en verschüddt
Perfekt:
ik bün ver­schüdd­t­gahn
du büst ver­schüdd­t­gahn
he/se/dat is ver­schüdd­t­gahn
wi sünd ver­schüdd­t­gahn
ji sünd ver­schüdd­t­gahn
se sünd ver­schüdd­t­gahn
Konjunktiv:
ik güng verschüddt
du güngst verschüddt
he/se/dat güng verschüddt
wi güng­en verschüddt
ji güng­en verschüddt
se güng­en verschüddt
Imperativ:
gah verschüddt!
gaht verschüddt!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: verschüddt + gahn