Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌsmiːtn̩/
Verb
Silbentrennung: twei·smie·ten
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
Beispiele:
Ik heff bi’t Spölen en Glas tweismeten.

Verbformen:

Infinitiv:
tweismieten
Partizip Perfekt:
tweismeten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik smiet twei
du smittst twei
he/se/dat smitt twei
wi smiet twei
ji smiet twei
se smiet twei
Imperfekt:
ik smeet twei
du smeetst twei
he/se/dat smeet twei
wi smeten twei
ji smeten twei
se smeten twei
Perfekt:
ik heff tweismeten
du hest tweismeten
he/se/dat hett tweismeten
wi hebbt tweismeten
ji hebbt tweismeten
se hebbt tweismeten
Konjunktiv:
ik smeet twei
du smeetst twei
he/se/dat smeet twei
wi smeten twei
ji smeten twei
se smeten twei
Imperativ:
smiet twei!
smiet twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + smieten