Aussprache op Platt: /ɾɛˈfɔ͡ɐ·mɛː·ɾən/
Verb
Silbentrennung: re·for·me·ren
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Dat Schoolsystem mutt reformeert warrn!

Verbformen:

Infinitiv:
reformeren
Partizip Perfekt:
reformeert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik reformeer
du reformeerst
he/se/dat reformeert
wi reformeert
ji reformeert
se reformeert
Imperfekt:
ik reformeer
du reformeerst
he/se/dat reformeer
wi reformeren
ji reformeren
se reformeren
Perfekt:
ik heff reformeert
du hest reformeert
he/se/dat hett reformeert
wi hebbt reformeert
ji hebbt reformeert
se hebbt reformeert
Konjunktiv:
ik reformeer
du reformeerst
he/se/dat reformeer
wi reformeren
ji reformeren
se reformeren
Imperativ:
reformeer!
reformeert!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: Reform + -eer