re­for­me­ren auf Plattdeutsch

Aussprache: /ɾɛˈfɔ͡ɐ·mɛː·ɾən/
Verb
Silbentrennung: re·for·me·ren
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Dat Schoolsystem mutt reformeert warrn!

Verbformen:

Infinitiv:
re­for­me­ren
Partizip Perfekt:
re­for­meert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik re­for­meer
du re­for­meerst
he/se/dat re­for­meert
wi re­for­meert
ji re­for­meert
se re­for­meert
Imperfekt:
ik re­for­meer
du re­for­meerst
he/se/dat re­for­meer
wi re­for­me­ren
ji re­for­me­ren
se re­for­me­ren
Perfekt:
ik heff re­for­meert
du hest re­for­meert
he/se/dat hett re­for­meert
wi hebbt re­for­meert
ji hebbt re­for­meert
se hebbt re­for­meert
Konjunktiv:
ik re­for­meer
du re­for­meerst
he/se/dat re­for­meer
wi re­for­me­ren
ji re­for­me­ren
se re­for­me­ren
Imperativ:
re­for­meer!
re­for­meert!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: Reform + -eer