twei­drü­cken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌdɾʏkn̩/
Verb
Silbentrennung: twei·drü·cken
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
He hett an de Zigarett tagen un denn de Kipp in’n Aschbeker tweidrückt.

Verbformen:

Infinitiv:
tweidrücken
Partizip Perfekt:
tweidrückt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik drück twei
du drückst twei
he/se/dat drückt twei
wi drückt twei
ji drückt twei
se drückt twei
Imperfekt:
ik drück twei
du drückst twei
he/se/dat drück twei
wi drücken twei
ji drücken twei
se drücken twei
Perfekt:
ik heff tweidrückt
du hest tweidrückt
he/se/dat hett tweidrückt
wi hebbt tweidrückt
ji hebbt tweidrückt
se hebbt tweidrückt
Konjunktiv:
ik drück twei
du drückst twei
he/se/dat drück twei
wi drücken twei
ji drücken twei
se drücken twei
Imperativ:
drück twei!
drückt twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + drücken