ver­le­ren op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /fəɾˈlɛɪ̯·ɾən/ 🔊︎
Verb
Sülven: ver·le·ren
[1]
Opbowoortschatt
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik heff mienen Slötel verloren.
Gegenwöör:
finnen
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik heff den Wettloop verloren.
Gegenwöör:
winnen

Verbformen:

Infinitiv:
verleren
PPP:
verloren
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verleer
du verleerst
he/se/dat verleert
wi verleert
ji verleert
se verleert
Vergangen Tiet:
ik verleer
du verleerst
he/se/dat verleer
wi verleren
ji verleren
se verleren
Perfekt:
ik heff verloren
du hest verloren
he/se/dat hett verloren
wi hebbt verloren
ji hebbt verloren
se hebbt verloren
Kunjunktiv:
ik verleer
du verleerst
he/se/dat verleer
wi verleren
ji verleren
se verleren
Imperativ:
verleer!
verleert!

Etymologie:

Woort afleidt von: ver-