verle­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈlɛɪ̯·ɾən/ 🔊︎
Verb
Sülven: ver·le·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Saak opmal nich mehr wedderfinnen könen
engelsch:
=
loose
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verle­ren
PPP:
verlo­ren
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ve­r­leer
du ve­r­leerst
he/se/dat ve­r­leert
wi ve­r­leert
ji ve­r­leert
se ve­r­leert
Vergangen Tiet:
ik ve­r­leer
du ve­r­leerst
he/se/dat ve­r­leer
wi ve­r­le­ren
ji ve­r­le­ren
se ve­r­le­ren
Perfekt:
ik heff verlo­ren
du hest verlo­ren
he/se/dat hett verlo­ren
wi hebbt verlo­ren
ji hebbt verlo­ren
se hebbt verlo­ren
Kunjunktiv:
ik ve­r­leer
du ve­r­leerst
he/se/dat ve­r­leer
wi ve­r­le­ren
ji ve­r­le­ren
se ve­r­le­ren
Imperativ:
ve­r­leer!
ve­r­leert!