in­le­sen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɪnˌlɛːzn̩/
Verb
Sülven: in·le·sen
[1]
Opbowoortschatt
sik ~
düütsch:
engelsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
inlesen
PPP:
inleest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lees in
du leest in
he/se/dat leest in
wi leest in
ji leest in
se leest in
Vergangen Tiet:
ik lees in
du leest in
he/se/dat lees in
wi lesen in
ji lesen in
se lesen in
Perfekt:
ik heff inleest
du hest inleest
he/se/dat hett inleest
wi hebbt inleest
ji hebbt inleest
se hebbt inleest
Kunjunktiv:
ik lees in
du leest in
he/se/dat lees in
wi lesen in
ji lesen in
se lesen in
Imperativ:
lees in!
leest in!
Infinitiv:
inlesen
PPP:
inlesen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lees in
du leest in
he/se/dat leest in
wi leest in
ji leest in
se leest in
Vergangen Tiet:
ik lees in
du leest in
he/se/dat lees in
wi lesen in
ji lesen in
se lesen in
Perfekt:
ik heff inlesen
du hest inlesen
he/se/dat hett inlesen
wi hebbt inlesen
ji hebbt inlesen
se hebbt inlesen
Kunjunktiv:
ik lees in
du leest in
he/se/dat lees in
wi lesen in
ji lesen in
se lesen in
Imperativ:
lees in!
leest in!
Infinitiv:
inlesen
PPP:
inlesen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lees in
du lisst in
he/se/dat lisst in
wi leest in
ji leest in
se leest in
Vergangen Tiet:
ik lees in
du leest in
he/se/dat lees in
wi lesen in
ji lesen in
se lesen in
Perfekt:
ik heff inlesen
du hest inlesen
he/se/dat hett inlesen
wi hebbt inlesen
ji hebbt inlesen
se hebbt inlesen
Kunjunktiv:
ik lees in
du leest in
he/se/dat lees in
wi lesen in
ji lesen in
se lesen in
Imperativ:
lees in!
leest in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + lesen