ver­krün­keln op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈkɾʏn·kəln/
Verb
Sülven: ver·krün·keln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ver­krün­keln
PPP:
ver­krün­kelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ver­krün­kel
du ver­krün­kelst
he/se/dat ver­krün­kelt
wi ver­krün­kelt
ji ver­krün­kelt
se ver­krün­kelt
Vergangen Tiet:
ik ver­krün­kel
du ver­krün­kelst
he/se/dat ver­krün­kel
wi ver­krün­keln
ji ver­krün­keln
se ver­krün­keln
Perfekt:
ik heff ver­krün­kelt
du hest ver­krün­kelt
he/se/dat hett ver­krün­kelt
wi hebbt ver­krün­kelt
ji hebbt ver­krün­kelt
se hebbt ver­krün­kelt
Kunjunktiv:
ik ver­krün­kel
du ver­krün­kelst
he/se/dat ver­krün­kel
wi ver­krün­keln
ji ver­krün­keln
se ver­krün­keln
Imperativ:
ver­krün­kel!
ver­krün­kelt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + krünkeln