dör­ped­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdœ͡ɐˌpɛdn̩/
Verb
Sülven: dör·ped·den
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
dör­ped­den
PPP:
dör­pedd­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik pett dör
du pedd­st dör
he/se/dat pedd­t dör
wi pedd­t dör
ji pedd­t dör
se pedd­t dör
Vergangen Tiet:
ik pett dör
du pedd­st dör
he/se/dat pett dör
wi ped­den dör
ji ped­den dör
se ped­den dör
Perfekt:
ik bün dör­pedd­t
du büst dör­pedd­t
he/se/dat is dör­pedd­t
wi sünd dör­pedd­t
ji sünd dör­pedd­t
se sünd dör­pedd­t
Kunjunktiv:
ik pett dör
du pedd­st dör
he/se/dat pett dör
wi ped­den dör
ji ped­den dör
se ped­den dör
Imperativ:
pett dör!
pedd­t dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + pedden