in­slu­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɪnˌsluːtn̩/
Verb
Sülven: in·slu·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
in­slu­ten
PPP:
in­sla­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sluut in
du slütt­st in
he/se/dat slütt in
wi sluut in
ji sluut in
se sluut in
Vergangen Tiet:
ik slööt in
du slöötst in
he/se/dat slööt in
wi slö­ten in
ji slö­ten in
se slö­ten in
Perfekt:
ik heff in­sla­ten
du hest in­sla­ten
he/se/dat hett in­sla­ten
wi hebbt in­sla­ten
ji hebbt in­sla­ten
se hebbt in­sla­ten
Kunjunktiv:
ik slööt in
du slöötst in
he/se/dat slööt in
wi slö­ten in
ji slö­ten in
se slö­ten in
Imperativ:
sluut in!
sluut in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + sluten