Utspraak op Platt: /ˈtɔu̯ˌzɛɪ̯n/
Verb
Sülven: to·sehn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
tosehn
PPP:
tosehn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik seh to
du sühst to
he/se/dat süht to
wi seht to
ji seht to
se seht to
Vergangen Tiet:
ik seeg to
du seegst to
he/se/dat seeg to
wi segen to
ji segen to
se segen to
Perfekt:
ik heff tosehn
du hest tosehn
he/se/dat hett tosehn
wi hebbt tosehn
ji hebbt tosehn
se hebbt tosehn
Kunjunktiv:
ik seeg to
du seegst to
he/se/dat seeg to
wi segen to
ji segen to
se segen to
Imperativ:
seh to!
seht to!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: to + sehn