ut­leh­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈuːtˌlɛː·ɾən/
Verb
Sülven: ut·leh·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ut­leh­ren
PPP:
ut­lehrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lehr ut
du lehrst ut
he/se/dat lehrt ut
wi lehrt ut
ji lehrt ut
se lehrt ut
Vergangen Tiet:
ik lehr ut
du lehrst ut
he/se/dat lehr ut
wi leh­ren ut
ji leh­ren ut
se leh­ren ut
Perfekt:
ik heff ut­lehrt
du hest ut­lehrt
he/se/dat hett ut­lehrt
wi hebbt ut­lehrt
ji hebbt ut­lehrt
se hebbt ut­lehrt
Kunjunktiv:
ik lehr ut
du lehrst ut
he/se/dat lehr ut
wi leh­ren ut
ji leh­ren ut
se leh­ren ut
Imperativ:
lehr ut!
lehrt ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + lehren